Written by 08:53 Pielęgnacja ogrodu

9 skutecznych sposobów na mrówki

Mrówki to owady, które należą do rzędu błonkówek. Zamieszkują budowane przez siebie gniazda i występują niemal na całym świecie. Pomimo tego, że ich działalność bywa dla człowieka bardzo pożyteczna, to jednak ich pojawienie się w domu jest naprawdę sporym problemem. Warto znać domowe sposoby na mrówki, by w mgnieniu oka pozbyć się niechcianych gości.

Rodzaje mrówek w domu

Pomimo tego że na całym świecie występuje ponad 12000 gatunków mrówek, to w Polsce można wyróżnić ich jedynie 103.

Najpopularniejszymi nieproszonymi gośćmi w domach są mrówki faraona, które poruszają się po ludzkich siedzibach w poszukiwaniu pożywienia. Niestety, ich pojawienie wiąże się z większym zagrożeniem różnego rodzaju infekcjami i chorobami. Wszystko dlatego, że mrówki faraona zanieczyszczają pożywienie, prowadząc do rozwoju groźnych chorób wywoływanych przez bakterie i wirusy. Mrówki faraona preferują miejsca o wysokiej wilgotności i temperaturze powyżej 25 stopni Celsjusza.

Kolejny gatunek mrówek, który często pojawia się w ludzkich domach, to hurtnica zwyczajna. Owady te posiadają charakterystyczny czarny kolor, a w ludzkich domostwach najczęściej pojawiają się w okresie letnim, kiedy rozglądają się za miejscem do zakładania gniazda. Mrówki hurtnice zazwyczaj pojawiają się w domach, które bezpośrednio sąsiadują z ogrodem.

Jak zareagować, kiedy w domu pojawiają się mrówki?

Znając domowe sposoby na mrówki nie warto zwlekać z ich zastosowaniem. Wszystko dlatego, że tylko natychmiastowe podjęcie działań pozwala na szybkie pozbycie się niechcianych owadów. Z racji tego, że mrówki są ludzkim sprzymierzeńcem w walce ze szkodnikami, nie warto stosować środków, które są dla nich destrukcyjne. Domowe sposoby mają na celu jedynie wyproszenie ich z wnętrza domu.

Warto pamiętać o tym, że szybkość rozmnażania się mrówek sprawia, że zabijanie pojedynczych osobników nic nie da. Zazwyczaj są to szeregowe robotnice, podczas gdy królowa wciąż przebywa w gnieździe i wydaje na świat potomstwo.

Tak więc, jeśli zwalczanie mrówek zostanie przeprowadzone w sposób niedokładny, kolejne pokolenie owadów szybko się rozwinie, a ich populacja – znacznie wzrośnie.

Jak pozbyć się mrówek domowymi sposobami?

Pomimo tego że mrówki mogą być pożyteczne, w domu bywają naprawdę uciążliwe – zwłaszcza jeśli pojawiają się w kuchni i zanieczyszczają pożywienie. W celu pozbycia się ich nie trzeba od razu sięgać po toksyczne środki owadobójcze – mogą być one szkodliwe nie tylko dla ludzkiego zdrowia, ale również zwierząt domowych. Domowe sposoby na mrówki pozwalają skutecznie, szybko i bezpiecznie pozbyć się owadów z domu.

1. Sok z cytryny

Kwaśny zapach i smak owocu cytryny, działa na mrówki odstraszająco i pozwala pozbyć się ich raz na zawsze. Trzeba jednak pamiętać o tym, że mieszanka soku z cytryny z wodą działa przez jedynie krótki czas, dlatego trzeba ją stosować codziennie. Wystarczy wycisnąć sok z jednej cytryny i rozcieńczyć go szklanką czystej wody. Powstałą miksturę należy przelać do spryskiwacza i rozpylić wszędzie tam, gdzie pojawiają się niechciane owady.

2. Woda z czosnkiem

Intensywny aromat czosnku pozwoli przepłoszyć mrówki raz na zawsze. Wystarczy roznieść całą główkę czosnku, a następnie zalać ją przegotowaną wodą. Całość należy odstawić na co najmniej 24 godziny, by mieszanka nabrała właściwego aromatu. Po tym czasie miksturę warto zagotować na wolnym ogniu przez 15 minut, a następnie – obficie spryskać nią trasy spacerowe mrówek.

3. Skórka pomarańczy

Pomarańcze, podobnie jak cytryny, mogą pomóc w pozbyciu się mrówek z domu. Wszystko dlatego, że składniki zawarte w skórce owocu są dla owadów toksyczne. Wystarczy pociąć skórkę pomarańczową bądź też zetrzeć ją na tarce na niewielkie kawałeczki. Następnie wystarczy rozsypać skórkę w miejscach bytowania mrówek.

4. Drożdże

Pomimo tego że mrówki przepadają za drożdżami, to jednak zdecydowanie im one nie służą. Warto więc to wykorzystać i przygotować miksturę, która pozwoli wytępić mrówki raz na zawsze. Wystarczy do litra wody dodać 100 g suchych drożdży i taką samą ilość cukru. Miksturę po upływie godziny należy rozlać do niewielkich pojemników i postawić na trasach wędrówek owadów.

5. Pieprz czarny

Mikstura z dodatkiem pieprzu czarnego to kolejny, bardzo skuteczny sposób na pozbycie się mrówek z domu. Najlepiej wykorzystać w tym celu świeżo zmielony pieprz, który trzeba wsypać do szklanki wody i umieścić w butelce ze spryskiwaczem. Mieszankę należy niezwłocznie rozpylić w miejscach bytowania owadów.

6. Soda oczyszczona 

Soda to substancja, która doskonale sprawdza się przy czyszczeniu różnych domowych powierzchni. Jednak doskonale potrafi ona poradzić sobie z niechcianymi mrówkami. Wystarczy posypać nią ścieżki wędrowania owadów, by raz na zawsze przegonić je z domu.

7. Ziele piołunu

Piołun to roślina, którą można spotkać na łąkach lub też polach. Kwitnie zazwyczaj pod koniec kwietnia i to właśnie wtedy należy go zebrać. Intensywny zapach i gorzki smak piołunu doskonale radzą sobie z natrętnymi mrówkami. Wystarczy przyrządzić napar – do gotującej się wody dodać garść ziela piołunu. Powstałą mieszanką wystarczy spryskać miejsca, w których pojawiają się owady.

8. Ziarna ryżu

Aby zastawić pułapkę na natrętne owady, można wykorzystać surowe ziarna białego ryżu. Należy rozsypać je w miejscach, w których pojawiają się mrówki. Robotnice zaniosą ziarna do gniazda, a te z czasem zaczną fermentować i wytworzą pleśń, która jest dla mrówek zabójcza.

9. Cynamon

Cynamon to przyprawa, której mrówki szczególnie nienawidzą. Wystarczy posypać nim więc miejsca wędrówek owadów, aby skutecznie je odstraszyć i zachęcić do opuszczenia domu.

Jeśli powyższe sposoby nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, można zdecydować się również na zakup odstraszacza na mrówki. Jest to urządzenie, które emituje fale ultradźwiękowe powodujące u owadów ogromny dyskomfort. W efekcie działania urządzenia szkodniki porzucą swoje gniazdo i natychmiast przeniosą się w inne miejsce.

Domowe sposoby na mrówki – higiena i czystość

Warto pamiętać o tym, że nawet najbardziej skuteczne sposoby na mrówki na nic się zdadzą, jeśli nie będzie się zachowywać odpowiedniego poziomu higieny. Aby nie wabić mrówek do środka domu, trzeba zadbać o czystość w miejscach przechowywania żywności. Produkty spożywcze dobrze jest magazynować w szczelnych pojemnikach, a odpady organiczne wyrzucać do pojemników umieszczonych na zewnątrz. 

Mrówki są z reguły pożytecznymi owadami, które jednak nie są mile widziane w ludzkich domach. Wytępienie ich może być bardzo trudne, a to ze względu na wyjątkowo szybkie rozmnażanie. Z racji tego, że owady mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia człowieka, trzeba zrobić wszystko, by pozbyć się ich raz na zawsze. Na szczęście domowe sposoby na mrówki są naprawdę skuteczne i przetestowane przez wiele pokoleń. Dzięki nim można wyprosić niepożądanych gości i sprawić, by nigdy nie powrócili.

(Visited 123 times, 1 visits today)
Close