Written by 17:32 Kuchnia

Czym myć lodówkę w środku i na zewnątrz? Sprawdzone sposoby.

Lodówka bez wątpienia jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia kuchni. Z racji tego, że jest miejscem, w którym przechowuje się żywność, jej czystość powinna być kwestią priorytetową. Trzeba mieć świadomość tego, że brudna lodówka może być prawdziwym zagrożeniem ze względu na rozwijające się w jej wnętrzu pleśnie oraz drobnoustroje. Przykry aromat brudnej lodówki może także wnikać w przechowywane w niej produkty żywnościowe. Dlatego warto wiedzieć, czym myć lodówkę. 

Jak wygląda mycie lodówki krok po kroku?

Zadając sobie pytanie, czym myć lodówkę, warto wiedzieć w ogóle, jak często to robić. Przede wszystkim, bardzo ważne jest bieżące usuwanie resztek nieświeżego jedzenia bądź też powstałych zabrudzeń. Gruntownego czyszczenia lodówki najlepiej dokonać przynajmniej trzy razy w roku, a nawet częściej w razie potrzeby.

Mycie lodówki wewnątrz trzeba rozpocząć od odłączenia urządzenia od prądu. Następnie należy opróżnić jej wnętrze ze wszystkich produktów żywnościowych oraz innych rzeczy, które się w nim znajdują. To dobra okazja do segregacji wszystkich produktów i wyrzucenia tych, których termin ważności już upłynął.

Kiedy wnętrze lodówki jest już puste, można przystąpić do demontażu części ruchomych. Wszystkie szuflady i półki należy wyjąć i dokładnie umyć przy pomocy czystej wody z odrobiną płynu do mycia naczyń. Drzwi lodówki przez cały czas powinny pozostać otwarte.

Po umyciu ruchomych elementów, przychodzi pora na dokładne oczyszczenie głównej komory. Mycie najlepiej jest rozpocząć od góry, by stopniowo kierować się ku dołowi lodówki. Nie wolno zapominać o gumowych uszczelkach przy drzwiach, w których lubią gromadzić się różnego rodzaju zanieczyszczenia.

Kiedy wnętrze lodówki jest już umyte, powinna ona pozostać otwarta przez co najmniej godzinę, aby wyczyszczone powierzchnie dokładnie wyschły.

Lodówka jest już czysta i sucha – można z powrotem włożyć do niej produkty żywnościowe.

Czym umyć wnętrze lodówki?

Osoby zastanawiające się, czym myć lodówkę, powinny wiedzieć, że potrzebne do tego środki najczęściej można znaleźć w domowej kuchni. Wystarczy dysponować sodą oczyszczoną, cytryną i octem, by móc skutecznie i dokładnie wyczyścić domową lodówkę. Oczywiście, w tym celu można również wykorzystać dostępne w sklepach chemiczne detergenty, jednak powinny one spełniać szereg wymagań:

  • dany produkt nie może wchodzić w reakcję z żywnością. Z reguły środki chemiczne stosowane do czyszczenia kuchennych powierzchni, nie powinny mieć kontaktu z produktami spożywczymi. Wszystko dlatego, że wchodzące w ich skład związki wykazują działanie szkodliwe dla ludzkiego zdrowia. Agresywna chemia kuchenna może również odbarwić i porysować powierzchnię lodówki.
  • detergent stosowany do czyszczenia lodówki powinien usuwać nieświeże zapachy, które potrafią być bardzo dokuczliwe. 
  • stosowane produkty powinny skutecznie usuwać zaschnięte zabrudzenia oraz szron. Co ciekawe, na rynku kupić można obecnie środki do czyszczenia lodówki wyposażone w specjalne aplikatory, umożliwiające dotarcie do trudno dostępnych miejsc we wnętrzu urządzenia.
  • środek stosowany do czyszczenia lodówki powinien mieć właściwości dezynfekujące. Jest to szczególnie ważne ze względu na to, że urządzenie służy do przechowywania żywności, czasem przez bardzo długi czas. W przypadku zastosowania środka, który nie dezynfekuje czyszczonych powierzchni, warto powierzchnię lodówki po umyciu przetrzeć wodą z octem.

Domowe sposoby na mycie lodówki

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że domowe sposoby na czyszczenie lodówki mogą być bardziej skuteczne niż dostępne w sklepach detergenty. Oto sprawdzone sposoby na umycie lodówki domowymi metodami:

  • ocet – jest to produkt, który wykazuje właściwości dezynfekujące i myjące. Czyszczenie nim lodówki sprawia, że usuwane są z niej patogeny chorobotwórcze, bakterie i wirusy. Ocet warto stosować choćby z tego względu, że jest to środek zupełnie naturalny, obojętny dla ludzkiego zdrowia i przechowywanych w lodówce produktów żywnościowych. Aby przeprowadzić skuteczną dezynfekcję lodówki, wystarczy wymieszać 3 szklanki wody z 1 szklanką octu i przy pomocy miękkiej szmatki dokładnie przetrzeć wszystkie powierzchnie w lodówce, nie wyłączając szuflad i półek.
  • woda z octem – aby przygotować mieszankę do mycia lodówki wystarczy do niewielkiej miski wody dodać 3 łyżki octu. Niektórzy preferują mieszankę w proporcjach 1: 1. Mocniejszy roztwór należy zastosować w sytuacji, kiedy lodówka nie była myta od bardzo dawna, a jej wygląd i zapach pozostawia wiele do życzenia. W przypadku mniejszych zabrudzeń woda z niewielką domieszką octu powinna w zupełności wystarczyć. Koniecznie trzeba pamiętać o tym, że wnętrze lodówki jest dość podatne na zarysowania, dlatego do jego czyszczenia należy użyć miękkiej gąbki bądź ściereczki.
  • soda oczyszczona – to naturalny produkt, który można wykorzystać do dezynfekcji i czyszczenia domowej lodówki. Wystarczy wykonać roztwór z trzech łyżek sody i szklanki letniej wody, a następnie umyć nim lodówkę. Soda oczyszczona fantastycznie radzi sobie nawet z najbardziej uporczywymi plamami. W przypadku zabrudzeń, które wyjątkowo ciężko jest usunąć, można zastosować gęstą mieszankę wody z sodą, pozostawiając ją na zabrudzeniach na co najmniej kilka minut.

Czym myć lodówkę na zewnątrz?

Czyszczenie lodówki w żadnym wypadku nie można ograniczać wyłącznie do jej wnętrza. Na jej powierzchni osadzają się bowiem opary z wilgoci, tłuszczu i innych substancji stosowanych w kuchni. Już po krótkim czasie potrafi odbić się to znacznie na jej wyglądzie zewnętrznym, co szczególnie widoczne jest przy lodówkach w kolorze białym.

Czyszczenie lodówki z zewnątrz jest bardzo ważne choćby z tego względu, że coraz częściej stanowi ona element dekoracyjny w domowej kuchni. W sklepach dostępne są urządzenia lakierowane na najróżniejsze kolory. Dlatego też trzeba szczególną uwagę przyłożyć do ich wyglądu zewnętrznego.

Aby umyć zewnętrzną powierzchnię lodówki, najlepiej sięgnąć jest po środki czyszczące przeznaczone do powierzchni lakierowanych bądź też wykonanych ze stali nierdzewnej. W sklepach dostępne są również chusteczki czyszczące, które nie tylko pielęgnują powierzchnię lodówki, ale usuwają nawet najbardziej uporczywe zabrudzenia i pozbywają się niepożądanych drobnoustrojów.

Usuwanie przykrego zapachu z lodówki

Zastanawiając się, czym myć lodówkę, trzeba również zadać sobie pytanie, w jaki sposób można pozbyć się przykrego zapachu z jej wnętrza. Na szczęście istnieją na to sprawdzone, domowe sposoby:

  • proszek do pieczenia umieszczony we wnętrzu lodówki na otwartym spodeczku doskonale radzi sobie z przykrymi zapachami. Ważne, by zmieniać go co najmniej raz na dwa tygodnie.
  • miseczka ze świeżo zmieloną kawą zapobiega powstawaniu przykrych zapachów we wnętrzu lodówki. Z racji tego, że kawa dość szybko wietrzeje, trzeba wymieniać ją regularnie.
  • doskonały pochłaniacz zapachów stanowi jabłko z goździkami. Wystarczy w połówkę jabłka powbijać kilka goździków i umieścić w lodówce.
  • cytryna stanowi wyjątkowo skuteczny odświeżacz, bowiem świetnie chłonie różnego rodzaju zapachy. Dlatego bezpośrednio po umyciu lodówki dobrze do jej wnętrza włożyć kilka skórek cytryny, które dodatkowo neutralizują zapach stosowanego przy czyszczeniu octu. 

Trzeba pamiętać o tym, że czysta lodówka jest gwarancją świeżych produktów żywnościowych, które nie szkodzą zdrowiu. Na szczęście, z jej myciem doskonale można poradzić sobie stosując środki dostępne w każdej kuchni. 

(Visited 46 times, 1 visits today)
Close