Dzielżan – letnia ozdoba ogrodu

Written by 19:55 Kwiaty i rośliny ozdobne • One Comment

Dzielżan – letnia ozdoba ogrodu

Piękne kwiaty to kwintesencja ogrodu. To właśnie dla nich zakłada się ogród, poświęca im się czas, po to, aby cieszyły nasze oczy cudownymi kolorami i rozrastały się, tworząc namiastkę raju w ogrodzie. Gatunków kwiatów, które można uprawiać w ogrodzie, są tysiące. Ludzie poszukują kwiatów, które zakwitną na określonej glebie, nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych i nawożenia specjalnymi mieszankami wspomagającymi rozrost.  Gatunkiem kwiatów, który odpowiada powyższemu opisowi, jest dzielżan ogrodowy.

Dzielżan – letni kwiat

Kiedy zakwita dzielżan to znak, że nastało lato – upragniony czas pięknej pogody, wakacji, urlopu, spędzania w ogrodzie całych dni. Zabawy w ogrodzie, kawa, napoje chłodzące i towarzystwo bliskich osób zupełnie wystarczy, aby spędzić wyjątkowe w ogrodzie. Dzielżan na pewno ten pobyt umili. Część odmian rozpoczyna okres kwitnienia już w lipcu, pozostałe w sierpniu. Kwiaty o  barwie żółtej, ceglastopomarańczowej, czerwonej lub brązowej ożywiają ogród.  Do wyboru są również kwiatydwubarwne. Dzielżan to duży kwiat – niektóre odmiany mogą dochodzić do 2 metrów wysokści. Kwiaty dzielżanów złożone są z otoczka odgiętych do dołu płatków i mocno wypukłego koszyczka.

Podstawa – żyzna gleba

Dzielżan najpiękniej rośnie na bardzo żyznych glebach i na stale wilgotnym podłożu. Źle znosi suszę – gorzej wtedy kwitnie i dolne liście robią się suche. W czasie upałów kwiaty należy podlewać. Z zabiegów pielęgnacyjnych dzielżany wymagają jedynie przycięcia po okresie kwitnienia i obrywania przekwitłych kwiatostanów. Ich niewątpliwą zaletą jest odporność na choroby i szkodniki.

Rozmnażanie dzielżanów

Najlepszym sposobem na rozmnażanie dzielżanów jest rozstawa rozrośniętych kęp. Najlepiej robić to, co dwa lata w miesiącach: marzec lub kwiecień. Młode rośliny można także pozyskać poprzez sadzonkowanie. W okresie od kwietnia do maja pobiera się wierzchołkowe fragmenty pędów. Sadzonki  ukorzenia się w wilgotnym, piaszczysto-torfowym podłożu. Ukorzeniają się w ciągu tygodnia, ale nie wolno ich wsadzać do gruntu jesienią, ponieważ młode rośliny nie wytrzymają zimowej pogody. Rozmnażanie przez nasiona nie jest polecana, ponieważ młode dzielżany nie zachowują cech rośliny matczynej.

Sąsiedztwo dzielżanów

Dzielżany najlepiej wyglądają w ogrodach stylizowanych na styl naturalistyczny, angielski i rustykalny. Można je sadzić w sąsiedztwie takich roślin jak: rudbeki astry, jeżówek, krwawniki złocienie, floksów czy ostróżki. Można sadzić kilka odmian dzielżanów, stwarzając wieloodmianowe grupy ozdobne wzdłuż ogrodzeń lub murów. Dzielżany można zestawiać także z szałwią, kocimiętką, liliowcami, trawami ozdobnymi i przetacznikiem kłosowym.

Dzielżan jest średniowytrzymały na mróz i przed zimą należy go zabezpieczyć. Wzrost tych roślin szybki i bujny – czasem wymagają przywiązania do palików.  Jeżeli ktoś posiada ogród na żyznej glebie i zadba o odpowiednie nawodnienie rośliny,  to z pewnością będzie zadowolony z efektów uprawy dzielżana.

(Visited 154 times, 1 visits today)
Close