Elewacja drewnopodobna – najnowszy trend wykończenia domu

Drewniana elewacja choć piękna wymaga wielu zabiegów – potrzebna jest regularna impregnacja, która chroni drewno przed różnymi czynnikami atmosferycznymi i utratą koloru. Z czasem drewniana elewacja jest narażona na butwienie, wilgoć i pojawienie się grzybów. Jest sposób na uniknięcie powyższych problemów – skorzystanie z desek elewacyjnych kompozytowych i stworzenie elewacji drewnopodobnej.

Elewacja- piękno budynku

Elewacja decyduje o wyglądzie całego domu. Może ładnie wyróżniać budynek na tle innych, ale przede wszystkim powinna chronić dom przed działaniem warunków atmosferycznych, zapewnić wentylację i właściwą izolację. Panele drewnopodobne do stosowania jako wykończenie elewacji spełniają wyższej wymienione oczekiwania. Do łask powraca drewno, które wypiera tynk, kamień i cegłę oraz doskonale komponuje się z nowoczesną i tradycyjną architekturą. Ma jednak zasadniczą wadę: po latach użytkowania jako elewacja traci piękny wygląd, co pociąga za sobą spore koszty renowacji. Z nowoczesną elewacją drewnopodobną problemy z użytkowaniem drewna znikają, a zachowany zostaje piękny wygląd budynku. Właściciel domu odczuwa podwójną korzyść –  estetycznie wyglądająca elewacja przypominająca szlachetne gatunki drewna i żadnych problemów z tym związanych.

Zalety elewacji drewnopodobnej

Elewacja drewnopodobna imituje drewno, a jednocześnie nie chłonie wody, nie pęcznieje, nie deformuje się pod wpływem wilgoci i temperatur. Nie występuje na niej pleśń, nie porosną jej żadne mchy i porosty. Elewacja drewnopodobna ogranicza utratę ciepła i zapewnia optymalną cyrkulację powietrza. Płyty elewacyjne są lekkie, co zdecydowanie ułatwia ich montaż i jednocześnie docieplają budynek. Kolejną zaletą elewacji drewnopodobnej jest jej niepalność. Do barwienia desek elewacyjnych używa się trwałych pigmentów i zabezpiecza wyroby przed promieniowaniem UV, co sprawia, że kolory nie blakną.  Producenci oferują deski wyglądające na nowe, jak i na postarzane.

Prosty montaż

Elewacja drewnopodobna jest łatwa w montażu. Nie potrzeba do niej fachowców ani żadnych kołków, wkrętów, czy śrubek. Wystarczy klej mrozoodporny przeznaczony do styropianu elewacyjnego. Można je zamontować na dowolnym systemie dociepleniowym, a nawet na zwykłej wyprawie tynkarskiej.  Właścicieli starszych domów ucieszy informacja, że elewację drewnopodobną mogą stworzyć na swoich domach w każdej chwili. Montaż takiej elewacji może być utrudniony w przypadku tynków chropowatych lub wzorzystych.

Elewacja drewnopodobna po zamontowaniu, wyglądem nie odbiega od naturalnego drewna, prezentuje się ładnie i stylowo, a do tego można ją łączyć z takimi materiałami elewacyjnymi jak:  szkło, cegły, kamień, okładziny klinkierowe i kamiennopodobne oraz elewacyjne płyty winylowe. Pięknie komponują się ze wszystkimi rodzajami tynków. Ich montaż jest szybki, tani, czysty i bezpieczny. Elewacja drewnopodobna jest stosunkowo tania, co bez wątpienia wpływa na jej popularność i dostępność na rynku materiałów wykończeniowych.

One thought on “Elewacja drewnopodobna – najnowszy trend wykończenia domu

  1. Elewacja drewnopodobna to sposób na piękną elewację dla ludzi zapracowanych, którzy kochają motywy drewniane, ale brakuje im czasu na zabiegi pielęgnacyjne, których potrzebuje drewno. Dla mnie taka elewacja to strzał w dziesiątkę – doskonale wygląda i jest tańsze niż oryginalne drewniane deski elewacyjne. Co najważniejsze mam pewność, że nie porosną niej żadne mchy i porosty. Zyskałam komfort cieplny, ponieważ elewacja drewnopodobna dociepla budynek oraz jest odporna na wilgoć. Jest to produkt niepalny, co zwiększa ochronę przeciwpożarową budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.