Imitacja drewna na elewacji – prosty i tani sposób na dekorację budynku

Written by 19:47 Materiały budowlane • One Comment

Elewacja drewnopodobna – najnowszy trend wykończenia domu

Drewniana elewacja choć piękna wymaga wielu zabiegów – potrzebna jest regularna impregnacja, która chroni drewno przed różnymi czynnikami atmosferycznymi i utratą koloru. Z czasem drewniana elewacja jest narażona na butwienie, wilgoć i pojawienie się grzybów. Jest sposób na uniknięcie powyższych problemów – skorzystanie z desek elewacyjnych kompozytowych i stworzenie elewacji drewnopodobnej.

Elewacja- piękno budynku

Elewacja decyduje o wyglądzie całego domu. Może ładnie wyróżniać budynek na tle innych, ale przede wszystkim powinna chronić dom przed działaniem warunków atmosferycznych, zapewnić wentylację i właściwą izolację. Panele drewnopodobne do stosowania jako wykończenie elewacji spełniają wyższej wymienione oczekiwania. Do łask powraca drewno, które wypiera tynk, kamień i cegłę oraz doskonale komponuje się z nowoczesną i tradycyjną architekturą. Ma jednak zasadniczą wadę: po latach użytkowania jako elewacja traci piękny wygląd, co pociąga za sobą spore koszty renowacji. Z nowoczesną elewacją drewnopodobną problemy z użytkowaniem drewna znikają, a zachowany zostaje piękny wygląd budynku. Właściciel domu odczuwa podwójną korzyść –  estetycznie wyglądająca elewacja przypominająca szlachetne gatunki drewna i żadnych problemów z tym związanych.

Zalety elewacji drewnopodobnej

Elewacja drewnopodobna imituje drewno, a jednocześnie nie chłonie wody, nie pęcznieje, nie deformuje się pod wpływem wilgoci i temperatur. Nie występuje na niej pleśń, nie porosną jej żadne mchy i porosty. Elewacja drewnopodobna ogranicza utratę ciepła i zapewnia optymalną cyrkulację powietrza. Płyty elewacyjne są lekkie, co zdecydowanie ułatwia ich montaż i jednocześnie docieplają budynek. Kolejną zaletą elewacji drewnopodobnej jest jej niepalność. Do barwienia desek elewacyjnych używa się trwałych pigmentów i zabezpiecza wyroby przed promieniowaniem UV, co sprawia, że kolory nie blakną.  Producenci oferują deski wyglądające na nowe, jak i na postarzane.

Prosty montaż

Elewacja drewnopodobna jest łatwa w montażu. Nie potrzeba do niej fachowców ani żadnych kołków, wkrętów, czy śrubek. Wystarczy klej mrozoodporny przeznaczony do styropianu elewacyjnego. Można je zamontować na dowolnym systemie dociepleniowym, a nawet na zwykłej wyprawie tynkarskiej.  Właścicieli starszych domów ucieszy informacja, że elewację drewnopodobną mogą stworzyć na swoich domach w każdej chwili. Montaż takiej elewacji może być utrudniony w przypadku tynków chropowatych lub wzorzystych.

Elewacja drewnopodobna po zamontowaniu, wyglądem nie odbiega od naturalnego drewna, prezentuje się ładnie i stylowo, a do tego można ją łączyć z takimi materiałami elewacyjnymi jak:  szkło, cegły, kamień, okładziny klinkierowe i kamiennopodobne oraz elewacyjne płyty winylowe. Pięknie komponują się ze wszystkimi rodzajami tynków. Ich montaż jest szybki, tani, czysty i bezpieczny. Elewacja drewnopodobna jest stosunkowo tania, co bez wątpienia wpływa na jej popularność i dostępność na rynku materiałów wykończeniowych.

(Visited 97 times, 1 visits today)
Close