Nornice to drobne gryzonie, które są prawdziwym utrapieniem rolników i ogrodników. Potrafią one spustoszyć każdy ogród, wyjadając owoce, nasiona, a także uszkadzając cebulki kwiatów i system korzeniowy roślin. Ich ostre ząbki umożliwiają im również obgryzanie kory z młodych drzew w sadach. Dlatego warto wiedzieć, jak wyglądają wyrządzone przez nornice szkody, a także – poznać skuteczny sposób na nornice.
Nornica – wygląd
Zanim pozna się skuteczny sposób na nornice, warto dowiedzieć się, jak one wyglądają. W Polsce w środowisku naturalnym spotykana jest wyłącznie nornica ruda, którą łatwo pomylić z ryjówką i myszą polną. Z racji tego, że ryjówki pełnią bardzo pożyteczne funkcje w naturze, trzeba umieć odróżnić od nich szkodniki, jakimi są nornice.
Nornica ruda jest ssakiem, który osiąga maksymalnie 15 centymetrów długości wraz z ogonem. W Polsce występuje w całym kraju i prowadzi głównie nocny tryb życia. Jej sierść na grzbiecie jest szara i przybiera lekko rudawy odcień.
Wielu ogrodników myli nornicę z popularną myszą. Niemniej jednak, nornica jest nieco mniejsza i posiada krótszy ogon i łapy. Charakteryzuje się również gęstszym i bardziej miękkim futerkiem.
Tym, co odróżnia nornice od myszy, jest również miejsce bytowania. O ile myszy bardzo chętnie wprowadzają się do domów i budynków gospodarczych, o tyle w przypadku nornic nie trzeba się o to obawiać. Nornice nie wchodzą do domów, żerując jedynie na polach i ogrodach.
Nornica w ogrodzie – możliwe szkody
Nornica to ssak, który tuż pod ziemią buduje skomplikowany system korytarzy. Tworzą one rozłożystą sieć o wielu odnogach. Nornice zazwyczaj doskonale czują się w mało zwięzłej, luźnej glebie bądź też drążą korytarze w grubej warstwie ściółki ogrodowej.
Nornice są doskonałymi wspinaczami i swobodnie poruszają się po pniach krzewów i drzew. Są aktywne przez cały rok i nie zapadają w sen zimowy.
Jeśli chodzi o najczęstsze szkody wyrządzone przez nornice, to warto wspomnieć zjedzone cebulki kwiatów, kłącza, bulwy i nasiona. Zimą, kiedy brakuje innego pokarmu, nornice bardzo często uszkadzają młodą korę krzewów i drzew.
Nornica w trakcie budowy swoich rozległych tuneli i poszukiwania pokarmu może spustoszyć ogrodowe trawniki i grządki. Dlatego warto poznać sposób na nornice, który pozwoli przepłoszyć je raz na zawsze.
Sprawdzony sposób na nornice
Aby działania podejmowane w celu pozbycia się nornic były skuteczne, warto wykorzystać co najmniej kilka metod naraz. Żadna z naturalnych metod, jeśli stosuje się ją pojedynczo, nie wykaże pełnej skuteczności. Jednak każdy ogrodnik może utrudnić życie nornicom w tak znacznym stopniu, że wyniosą się one z jego ogrodu, poszukując innego schronienia.
W tym miejscu warto wspomnieć, że nornice, pomimo tego że niewątpliwie są ogromnymi szkodnikami, nie powinny być zabijane. Pełnią one bardzo istotną funkcję w przyrodzie – szacuje się, że stanowią prawie połowę pożywienia zwierząt, które zamieszkują polskie lasy. Specjaliści twierdzą, że cały leśny ekosystem opiera się na tych niewielkich stworzeniach. Dlatego nornic nie warto zabijać, a wyłącznie przepędzać w inne miejsca. Oto sprawdzone, bezpieczne i naturalne sposoby na nornice.
1. Niszczenie tuneli
W celu pozbycia się nornic ze swojego ogrodu, trzeba systematycznie kontrolować pojawianie się nowych tuneli. Kiedy tylko stają się one widoczne, należy je zatykać bądź też zalewać wodą. Pomocne może okazać się także przekopanie całej ogrodowej gleby.
Wielu ogrodników zaleca, aby do tuneli zbudowanych przez gryzonie wsypać cynamon. Pomimo tego że żadne naukowe badania nie potwierdzają jego skuteczności, to jego silny aromat może działać na szkodniki odstraszająco.
W sklepach ogrodniczych dostępny jest także karbid – specjalny granulat o potwierdzonej skuteczności. Wsypuje się go do korytarzy nornic. W kontakcie z zawartą w glebie wilgocią karbid uwalnia acetylen, którego silny zapach może skutecznie przepłoszyć nornice.
2. Unikanie grubej warstwy ściółki
Pomimo tego że ściółkowanie gleby wykazuje bardzo korzystny wpływ na wiele roślin i może zapobiegać rozrastaniu się chwastów, to jednak na rabatkach i grządkach warto unikać stosowania zbyt grubej warstwy ściółki. Wszystko dlatego, że nornica uwielbia kopać w niej korytarze, zwłaszcza jeśli ogrodowa gleba jest ciężka i gliniasta. Brak ściółki może stanowić ogromne utrudnienie dla nornic, które nie przepadają za kopaniem w twardej ziemi.
3. Blokowanie dostępu do roślin
Aby uchronić drzewka owocowe i rośliny przed dostępem nornic, można zastosować specjalne osłonki sadownicze wykonane z tworzyw sztucznych. Skuteczne okazuje się również obłożenie pni przy pomocy słomy. Z racji tego, że głównie młoda kora jest największym przysmakiem nornic, chronić w ten sposób trzeba głównie młode drzewka. Trzeba także zatroszczyć się o usuwanie rosnących dookoła chwastów. Aby cebulki kwiatowe na rabatkach były bezpieczne, można sadzić je w specjalnych osłonkach, które uniemożliwiają nornicy dostęp do nich. Najlepiej sprawdzają się osłonki z drutu stalowego – ostre ząbki nornic doskonale radzą sobie z przegryzniem plastiku.
4. Sadzenie roślin odstraszających nornice
Doświadczeni ogrodnicy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że w celu pozbycia się nornic z ogrodu, należy obsadzić go roślinami, za którymi szkodniki nie przepadają. Mowa tutaj między innymi o czosnku, cesarskiej koronie, gorczycy, mięcie, porzeczce czarnej, wilczomleczu czy też nostrzyku.
Po każdorazowym odkryciu nowego tunelu można włożyć do niego gałązkę żywotnika, ząbki czosnku bądź też liście orzecha włoskiego. Szkodniki nie przepadają za ich aromatem i mogą przenieść się w inne miejsce.
5. Odstraszacze dźwiękowe
To bardzo skuteczny sposób, aby ostatecznie pozbyć się nornic z ogrodu. Co ciekawe, odstraszacz dźwiękowy można zbudować samodzielnie, dysponując jedynie plastikową butelką. Wystarczy wkopać ją w ziemię pod odpowiednim kątem, tak aby wpadający w nią wiatr wydawał zawodzące dźwięki.
Odstraszacze dźwiękowe można również kupić w sklepach ogrodniczych. Warto zdecydować się na urządzenia solarne, które nie wymagają stałego podłączenia do prądu. Emitują one sygnały dźwiękowe, które niesłyszalne są dla ludzi, ale skutecznie odstraszają nornice, inne gryzonie i krety.
6. Świece dymne na nornice
Jest to kolejny sposób, który warto wypróbować przy walce z nornicami. Wystarczy zapalić świecę i włożyć do świeżo wykopanej nory nornicy. Wytwarzany przez świecę dym zawiera substancję czynną, która skutecznie odstrasza szkodniki. Metoda ta jest skuteczna jedynie w przypadku stałej i systematycznej obserwacji w celu znalezienia aktualnie używanych przez szkodniki tuneli. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że sposób ten może miejscowo skazić środowisko wydobywającymi się ze świecy toksycznymi substancjami. Dlatego też nie powinien być nadużywany.
Nornice pomimo swoich niewielkich rozmiarów to szkodniki, które potrafią spustoszyć nawet największy ogród. Nie ma się więc co dziwić, że w momencie, kiedy tylko zauważalne są pierwsze oznaki ich bytności, każdy ogrodnik zaczyna gorączkowo zastanawiać się, jaki jest najlepszy sposób na nornice. Na szczęście do wyboru jest wiele metod, które można ze sobą połączyć, by osiągnąć naprawdę imponujące rezultaty.