Jak usunąć wosk ze ściany, aby uniknąć remontu mieszkania

Written by 20:46 Ściany i sufity • One Comment

Jak usunąć wosk ze ściany, aby uniknąć remontu mieszkania?

Wystarczy chwila nieuwagi przy zdmuchiwaniu płomienia świecy, albo jeden niezdarny ruch, który spowoduje przewrócenie świecznika, aby na ścianie osadziły się plamki z wosku. Plamy, które na ścianach pozostawiają świece należą do najtrudniejszych, najbardziej odpornych na usunięcie zabrudzeń.

Z czego zrobione są świece?

Surowiec do produkcji świec popularnie nazywamy woskiem. Jest jednak pewna nieścisłość – wosk, to naturalna wydzielina, która jest produktem ubocznym produkcji miodu pszczelego. Woski sztuczne najczęściej określane mianem parafin lub stearyn, to otrzymywane z ropy naftowej mieszaniny alkanów. Produkuje się również świece z tłuszczów roślinnych (kokosowy, oliwa z oliwek) lub zwierzęcych, czasem bardzo cennych, jak w przypadku świec olbrotowych, do wykonania których używa się tłuszczu z kaszalotów. Niezależnie od tego, czy używamy świecy z naturalnego wosku lub tłuszczu, czy sztucznej stearyny każdy z tych surowców pozostawia na ścianie tłusty ślad. Dodatkowym problemem może być kolor plamy, który najczęściej pochodzi od barwników chemicznych dodawanych do wosku.

Jak usunąć wosk ze ściany?

Gorący wosk na ścianie – zimna krew w żyłach, to podstawa działania. Najpierw wosk należy utwardzić. Najlepiej nie czekać, aż sam wyschnie tylko przyłożyć do zaplamionych miejsc woreczki z lodem albo mrożonkę wyciągniętą z zamrażalnika. Wosk pod wpływem zimna szybko stwardnieje, stanie się kruchy. Teraz jest kolej na zdrapanie wosku ze ściany. Najlepiej robić to nożem owiniętym w papierowy ręcznik – to ochrona przed zadrapaniem. Zeskrobanie schłodzonego wosku jest łatwe, ale prawdopodobnie pod usuniętym woskiem zobaczymy tłustą plamę. Jeśli mamy ścianę w kolorze białym nie jest źle – można spróbować usunąć tłusty ślad odrobiną ciepłej wody z szarym mydłem lub płynem do mycia naczyń. Miejsca zmienione należy pocierać bardzo delikatnie tak, aby nie zetrzeć farby i warstwy gipsu pod nią.

 W przypadku ściany kolorowej zbyt intensywne  mycie może rozbielić kolor, zmienić go na tyle, że pozostanie widoczny, szpecący ślad.

Jeśli świeca była wykonana ze stearyny można spróbować potrzeć etanolem. Ślady z parafiny powinny zniknąć potarte rozpuszczalnikiem zawierającym terpentynę lub eter. Tylko kto z nas wie na pewno, z czego wyprodukowano świecę, która zaplamiła ścianę?

Ze swej strony możemy polecić dwa produkty. Możesz się zdziwić, ale pierwszym z nich jest ekologiczne mydło galasowe, a drugim preparat w postaci pasty o nazwie DYNASIL® OIL ABSORBER. To bardzo dobre produkty, które sprawdzają się w walce z plamami po wosku.

DYNASIL® OIL ABSORBER


DYNASIL® OIL ABSORBER

Preparat do usuwania tłustych plam.

Usuwa plamy po olejach silnikowych, tłuszczach, smarach, woskach, parafinach, sterynie i substancjach ropopochodnych.

Do czyszczenia kostki brukowej, lastryko, betonu, kamienia naturalnego i powierzchni ceglanych. Do usuwania plam po zniczach z pomników i nagrobków.

Plama z wosku na ścianie – czego nie robić na pewno!

Plamy z wosku na ścianach nie wolno traktować tak, jak zabrudzeń od świec powstałych na tkaninach. Ubrania, obrusy, dywany dają się czyścić dość łatwo: najpierw wosk należy mocno podgrzać (najlepiej żelazkiem przez arkusz ręcznika papierowego), a następnie zaprać wodą z mydlinami i wysuszyć. Próby prasowania ściany gorącym żelazkiem zakończą się jeszcze głębszym wniknięciem wosku w ścianę, co może całkowicie uniemożliwić usuniecie plam. W takiej sytuacji bez remontu się nie obejdzie.

Jako ciekawostkę warto dodać informację o wykorzystywaniu przed wiekami wosku jako materiału do hydroizolacji ścian. W celu wzmocnienia ochrony muru przed wnikaniem wilgoci nawiercano wewnątrz otwory, w które wlewano rozgrzany wosk. Wosk rozlewał się w pustych przestrzeniach, wnikał w strukturę ściany, a po zakrzepnięciu doskonale chronił cegły i zaprawę przed wnikaniem wody.

(Visited 5 776 times, 1 visits today)
Close