Written by 08:39 Pielęgnacja ogrodu

Powody, przez które trawa ozdobna usycha

Trawy ozdobne od niedawna coraz częściej wykorzystywane są jako główne elementy dekoracyjne przydomowych ogrodów. Wszystko dlatego, że nie są bardzo wymagające i pasują niemal wszędzie. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nieodpowiednia pielęgnacja trawy ozdobnej może skutkować jej wysychaniem. Dlaczego trawa ozdobna usycha?

Dlaczego warto sadzić trawy ozdobne?

Projektanci ogrodów zgodnie twierdzą, że trawy ozdobne są niezastąpione, jeśli chodzi o oryginalną aranżację ogrodów. Ich ogromną zaletą są wielobarwne, delikatne liście, nie tylko w odcieniach zieleni. Dodają one ogrodowym kompozycjom lekkości i uroku. Dobrym pomysłem jest sadzenie traw ozdobnych obok roślin, które przekwitają i tracą na atrakcyjności – duże kępy ozdobnej trawy mogą zamaskować wysychające rośliny.

W zależności od gatunku trawy ozdobne sadzi się na różne sposoby – w okazałych kępach bądź też pojedynczo. To ostatnie rozwiązanie sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku roślin o dużych i efektownych kwiatostanach.

Jednak jako główną zaletę traw ozdobnych ich miłośnicy wskazują na to, że pełnią one swoją dekoracyjną rolę przez cały okrągły rok – także zimą. Doskonale rosną nie tylko na rabatach, ale także w donicach.

Dlaczego trawa ozdobna usycha?

Trzeba mieć świadomość tego, że powodów, przez które trawa ozdobna usycha, może być naprawdę wiele. U podstaw tego problemu może leżeć nie tylko nieodpowiednie podłoże, ale również niewłaściwe odżywianie trawy, a także źle dobrane stanowisko. Trawa ozdobna może także tracić na atrakcyjności na skutek nieodpowiednio przeprowadzonego cięcia, które uniemożliwia jej regenerację. Warto nieco bardziej zgłębić ten temat.

Miejsce sadzenia traw ozdobnych

Trawa ozdobna posadzona w nieodpowiednim miejscu może zacząć usychać. Miłośnicy tych roślin powinni pamiętać o tym, że zdecydowana ich większość najlepiej czuje się w pełnym słońcu. Odmiany charakteryzujące się różnokolorowymi liśćmi preferują jednak delikatnie rozproszone światło. Trawa ozdobna, która jest posadzona w zacienionym miejscu, może nadmiernie się wydłużać, stawać się słaba i wiotka, a nawet zamierać.

Do wyboru odpowiedniego stanowiska trzeba przełożyć szczególną uwagę w przypadku roślin, które nie są odporne na mróz – mowa tutaj między innymi o trawie pampasowej, miskantach, rozplenicy japońskiej, ościstej i wschodniej. Te gatunki warto sadzić w osłoniętych od wiatru miejscach.





Dobór podłoża

Problem usychania traw ozdobnych może tkwić w niewłaściwe dobranym podłożu. Pomimo tego że trawy z reguły nie mają wyśrubowanych wymagań, jeśli chodzi o rodzaj gleby, to jednak czasem może ona stać się przyczyną ich wysychania. Trawy ozdobne preferują średnio wilgotną, przepuszczalną ziemię ogrodową. Niektóre gatunki charakteryzują się dużą wytrzymałością i mogą rosnąć nawet na suchych, piaszczystych podłożach. Jednak istnieją gatunki trawy ozdobnej, które nie przepadają za zbitym, gliniastym podłożem, które zatrzymuje wodę.

Zwłaszcza trawa pampasowa jest bardzo wrażliwa na nadmiar wilgoci w glebie, który może powodować gnicie korzeni i usychanie rośliny. Zbyt duża ilość wody jest dla niej niekorzystna zwłaszcza w okresie zimowym.

Pielęgnacja

Wiele osób zastanawiających się, dlaczego trawa ozdobna usycha, popełnia podstawowe błędy, jeśli chodzi o jej pielęgnację. Przede wszystkim, przed posadzeniem trawy trzeba koniecznie oczyścić ziemię i pozbyć się z niej wszelkich chwastów, ponieważ późniejsze wyrwanie ich spomiędzy rosnącej trawy może być zwyczajnie niemożliwe. Warto pamiętać także o tym, że usychanie trawy może być spowodowane stosowaniem preparatów zwalczających perz – te same środki bowiem niszcząco działają na trawy ozdobne. Chcąc cieszyć się bujnymi i pięknymi trawami, trzeba zadbać o nawożenie ziemi. Warto na jej powierzchni ułożyć kilkucentymetrową warstwę nawozu i dokładnie przekopać grunt. Po posadzeniu traw ozdobnych otaczającą je ziemię można wyłożyć korą.

Zabezpieczenie traw ozdobnych przed zimą

Warto pamiętać o tym, że większość występujących w przydomowych ogrodach gatunków traw pochodzi z krajów o ciepłym klimacie. Dlatego też trawa ozdobna, tak samo jak inne rośliny egzotyczne, wymaga należytego zabezpieczenia w czasie zimy.

Ochrony wymagają gatunki szczególnie wrażliwe na zimno, takie jak rozplenica japońska, miskanty, bambusy, trawa pampasowa, tatarak trawiasty, a także imperata cylindryczna. Warto wziąć pod uwagę również fakt, że młode sadzonki wszystkich gatunków trawy mają słaby system korzeniowy, dlatego w celu upewnienia się, że przetrwają pierwszą zimę, warto zabezpieczyć je przed mrozem, niezależnie od gatunku.

Jednym ze sposobów ochrony trawy ozdobnej przed zimnem jest jej wiązanie. Wykonuje się je, kiedy trawa zaczyna więdnąć i usychać. Jest to zabieg, który najlepiej wykonać w słoneczny, suchy i ciepły dzień. Pozwala to na zapobieganie gniciu traw. Wiele traw będzie trzymać się dobrze przez całą zimę, jeśli zostaną związane w dwóch – trzech miejscach. Do wiązania kopców trawy najlepiej wykorzystać jutowy sznurek, jednak w przypadku jego braku dobrze sprawdzi się jakiekolwiek.

Na zimę warto zadbać także o okrycie trawy ozdobnej – zwłaszcza w przypadku młodych, słabo ukorzenionych sadzonek. Jeśli temperatura spada poniżej zera, a taki stan rzeczy utrzymuje się co najmniej przez kilka dni, to oznaka, że najwyższa pora przystąpić do okrywania traw ozdobnych. Wokół nasady rośliny można usypać kopczyk z torfu bądź też kory sosnowej – powinny być one perfekcyjnie suche. Początkujący ogrodnicy muszą mieć świadomość tego, że zbyt wczesne okrycie trawy może doprowadzić do jej zaparzenia i gnicia. Kategorycznie zakazane jest okrywanie traw ozdobnych materiałami, które nie przepuszczają powietrza – workami czy foliami.

To, kiedy należy pozbyć się osłon z traw ozdobnych, ciężko jest określić jednoznacznie. Zazwyczaj osłony roślinne usuwa się w okolicy marca bądź też kwietnia. Osłony najlepiej jest usuwać stopniowo – najpierw pozbywając się grubszych warstw, by na końcu rozwiązać trawy.

Dlaczego trawa ozdobna usycha – niewłaściwe cięcie

Powodem, przez który trawa ozdobna może usychać, jest niewłaściwie przeprowadzone cięcie. Jeśli jest ono zbyt niskie, trawa zwyczajnie nie zregeneruje się. Ważny jest także termin przycinania trawy – jeśli zabieg ten zostanie wykonany jesienią, źdźbła trawy w okresie zimowym mogą przemarznąć, co skutkuje usychaniem trawy. Trzeba pamiętać o tym, że cięcie traw ozdobnych zazwyczaj wykonuje się na wiosnę.

Nie jest to jednak reguła – istnieją takie gatunki trawy ozdobnej, które nie lubią być przycinane. Dotyczy to zwłaszcza tych traw, które osiągają niewielkie rozmiary. Z reguły nie przycina się także tych gatunków trawy, które zachowują swoją zieloną barwę w okresie zimowym. W ich przypadku zalecane jest co najwyżej minimalne cięcie.

Podsumowując, trawy ozdobne nie są zbyt wymagającymi roślinami, jednak mogą zareagować usychaniem na nieodpowiednią pielęgnację. Warto znać kilka podstawowych zasad, by móc cieszyć się bujnymi, zielonymi i zdrowymi roślinami we własnym ogrodzie.

(Visited 2 788 times, 1 visits today)
Close