Written by 09:07 Ściany i sufity

Skąd się biorą pająki w domu i jak się ich pozbyć?

Pająki to stworzenia, które w wielu osobach wzbudzają obrzydzenie, strach i dreszcze. Pomimo tego że pełnią one wiele pożytecznych funkcji, wiele osób nie wyobraża sobie współdzielenia z nimi domu lub mieszkania. Warto wiedzieć, skąd się biorą pająki w domu, a także – jak się ich pozbyć. 

Czym są pająki i skąd się biorą w domu?

Pająki pochodzą z rodziny pajęczaków i obecnie na całym świecie wyróżnić można ponad 49000 ich gatunków. Są to zwierzęta, które głównie żyją na lądzie i osiągają rozmiary od zaledwie 5 milimetrów do nawet 12 centymetrów. Na ciało pająków składa się miękki odwłok oraz głowotułów. Pomimo tego że większość pająków posiada zdolność do wytwarzania jadu, to jedynie 3% wykazuje szkodliwe działanie dla ludzi.

Ludowe powiedzenie mówi, że pająki wprowadzają się wyłącznie do domów, w których panuje szczęście przyciągające je. Wiele osób jest również przekonanych, że pająki za miejsce swojego bytowania wybierają wyłącznie zapuszczone, brudne i opuszczone miejsca. Jest to jednak stereotyp, który nie ma żadnego pokrycia w prawdzie.

Pająki nie lgną do bałaganu i brudu – preferują spokojne i ciche miejsca, niezależnie od czystości otoczenia. Pojawiają się zarówno w domach na wsi, jak i w mieście, w miejscach o różnej wilgotności. Pająki masowo zaczynają wprowadzać się do ludzkich domów pod koniec lata, kiedy temperatura na dworze spada. W ten sposób szukają schronienia przed nadchodzącymi mrozami i zimnymi dniami. Do domów trafiają zazwyczaj przez uchylone okna i kratki wentylacyjne.

Jakie pająki najczęściej można spotkać w domu?

Pomimo tego że można wyróżnić prawie 5000 gatunków pająków, nie wszystkie z nich chętnie poszukują schronienia w domach.

Jeśli chodzi o polskie domy, to pająkiem, który najchętniej je odwiedza, jest kosarz. To pająk, którego już na pierwszy rzut oka można rozpoznać po długich, chudych odnóżach. Nieco grubsze, czarne pająki, równie często spotykane w domach to kątniki, wyróżniające się grubym, masywnym odwłokiem.

Czy pająków z domu trzeba się pozbywać?

Zastanawiając się, jak pozbyć się pająków z domu, warto rozważyć, czy rzeczywiście są one wrogiem. Pomimo tego że ich wygląd może przyprawić o odrazę, to spełniają one jednak w domu dość ważną rolę. Można nawet nazwać je pożytecznymi. Wszystko dlatego, że doskonale chronią domy przed różnego rodzaju insektami, takimi jak komary, muchy, mszyce, pchły i mrówki.

Warto więc rozważyć, czy pająków z domu rzeczywiście trzeba się pozbywać. Zapewniają one bardzo skuteczną ochronę przed insektami i owadami. Dodatkowo, najbardziej popularne gatunki pająków nie są najmniejszym zagrożeniem ani dla ludzi, ani dla zwierząt.

Jak pozbyć się pająków z domu?

Osoby, które cierpią na arachnofobię, czyli strach przed pająkami, z pewnością zechcą pozbyć się ich z domu. Oto kilka sprawdzonych sposobów na wyproszenie niechcianych gości:

1.  Utrzymywanie czystości w domu

Jak już wspomniano, czystość otoczenia dla samych pająków nie ma żadnego znaczenia. Jednak w miejscach, gdzie zalega brud, kurz, a także pozostałości po pożywieniu, pojawiać się mogą rozmaite insekty, którymi pająki się żywią. Miejsca, w których nie bytują mrówki, prusaki, czy też muszki owocówki, stają się dla pająków mało atrakcyjne ze względu na brak żywności.

2. Zlikwidowanie wejść do domu

Osoby, które chcą uniemożliwić pająkom dostanie się do wnętrza domu, mogą zdecydować się na montaż w oknach moskitier. Dzięki temu można otwierać okna w dowolnym momencie bez obawy o to, że do środka przedostaną się niechciane pająki. Aby odciąć pająkom drogę wejścia, można także pokusić się o ustawienie na parapetach roślin, które odstraszają te niechciane stworzenia. Mowa tutaj między innymi o lawendzie i mięcie, których zapach jest dla człowieka przyjemny, a dla pająków – nie do zniesienia.

Podobne działanie wykazuje również olejek z drzewa herbacianego, roztwór wody i octu, a także sok z cytryny. Wystarczy spryskać nimi framugi, progi i ramy okienne, aby odstraszyć pająki.

3. Żołędzie i kasztany

Nie wszyscy wiedzą o tym, że łatwo dostępne kasztany i żołędzie, które jesienią łatwo można znaleźć w najbliższym parku, pozwalają na zapobieganie inwazji pająków. Wytwarzają one zapach, który drażni owady Wystarczy rozłożyć je w otwartych koszykach w różnych miejscach domu, by przepłoszyć pająki.

4. Chemiczne preparaty

Osoby, które preferują nieco bardziej drastyczne środki i zastanawiają się, jak pozbyć się pająków z domu, mogą sięgnąć po dostępne w sklepach preparaty chemiczne. Mowa tutaj o koncentratach do zwalczania pająków, które rozcieńcza się wodą i rozprowadza w domu przy pomocy spryskiwacza. Wykazują one działanie owadobójcze, toteż uśmiercają wszelkich niepożądanych gości. Szczególną ostrożność trzeba zachować przy stosowaniu preparatów w domach, gdzie żyją małe dzieci i zwierzęta.

5. Elektroniczne odstraszacze pająków

Są to urządzenia, które po podłączeniu do kontaktu emitują ultradźwięki wywołujące ból u owadów, zmuszając je tym samym do poszukania sobie innej kryjówki. Urządzenia tego typu są skuteczne wyłącznie wtedy, kiedy stale są podłączone do prądu. Zapewniają skuteczną ochronę przed pająkami przez okres od kilku miesięcy do nawet kilku lat.

6. Koty 

Dla niektórych może być to sporym zaskoczeniem, ale prawdziwym sprzymierzeńcem w walce z niechcianymi pająkami okazuje się kot. Wszystko dlatego, że różnego rodzaju pajęczaki stanowią dla zwierzaka sporą atrakcję, którą ten na końcu zabawy zazwyczaj zjada.

Przesądy związane z pająkami w domu

Ludowe porzekadło głosi, że dom, w którym pojawiają się pająki, jest naprawdę szczęśliwy. Według wierzeń pajęczaki w domu są nie tylko gwarancją szczęścia, ale również zwiastunem dobrej nowiny. Dlatego też po dzień dzisiejszy spora liczba osób wierzy, że zabicie pająka może wiązać się z pechem bądź nadchodzącym nieszczęściem, a także stratami finansowymi i nieporozumieniami w rodzinie. Zabicie pająka ma być też zwiastunem załamania pogody.

I rzeczywiście – pająki śmiało można uznać za zwierzęta ważne i pożyteczne. Pożerają one domowe szkodniki, które mogą rozprzestrzeniać patogeny niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia. W Polsce nie występują gatunki pająków, które mogłyby być groźne dla człowieka – nie ma więc żadnego powodu, aby się ich bać. Niemniej jednak osoby, które nie czują się przekonane przez powyższe argumenty, śmiało mogą wypróbować małoinwazyjne, domowe sposoby na pozbycie się pająków z domu. 

Chcąc wyprosić z domu pająki, trzeba zdecydować się na konkretne działania. Wiele osób usuwa pajęczyny w nadziei, że w ten sposób skłonią nieproszonych gości do wyprowadzki. Tymczasem, takie działanie to zwyczajna strata czasu. O wiele lepiej sprawdzają się domowe mikstury, których zapach działa na pająki drażniąco i nie tylko przegania je z miejsca bytowania, ale również zapobiega ich wejściu do domu.

(Visited 139 times, 1 visits today)
Close