Written by 08:49 Pokoje

Skuteczne mycie telewizora – jak go wyczyścić?

Miłośnicy oglądania telewizji z pewnością są w stanie powiedzieć, że brudny ekran negatywnie wpływa na jakość obrazu. Dodatkowo – wygląda niezbyt estetycznie. Warto więc wiedzieć, czym umyć ekran telewizora, by cieszyć się czystym, niezakłóconym widokiem. 

W jaki sposób czyścić ekran telewizora, by go nie uszkodzić?

Trzeba mieć świadomość tego, że nowoczesne telewizory posiadają o wiele delikatniejsze ekrany niż modele sprzed kilkunastu lat. W związku z tym są one bardzo podatne na zarysowania i uszkodzenia spowodowane nieprawidłową techniką czyszczenia.

Aby mieć pewność, że czyszczenie telewizora nie uszkodzi sprzętu, trzeba stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim, przed przystąpieniem do jakichkolwiek zabiegów, koniecznie trzeba odłączyć urządzenie od prądu i poczekać, aż jego temperatura spadnie.

Do czyszczenia ekranu najlepiej jest wybierać środki specjalistyczne, przeznaczone wyłącznie do tego celu.

Zastanawiając się, czym myć ekran telewizora, trzeba również koniecznie pamiętać o oczyszczeniu jego ramek i tylnej obudowy.

Dlaczego warto dbać o ekran telewizora i w jaki sposób to robić? 

Nowoczesne telewizory pełnią nie tylko czysto użytkową funkcję, ale często stanowią ważny element wystroju wnętrza. Jeśli są odpowiednio wyeksponowane, potrafią prezentować się naprawdę stylowo i nowocześnie. Aby jednak spełniały swoją rolę, trzeba systematycznie je czyścić i właściwie o nie dbać. Zacieki, plamy i zalegający kurz z pewnością nie dodają wnętrzu urody, dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób się ich pozbyć.

Osoby, które nie są pewne, w jaki sposób pozbyć się zanieczyszczeń z matrycy telewizora, powinny sięgnąć do instrukcji obsługi. Zdarza się, że znajdują się w niej podane przez producenta sprzętu zalecenia odnośnie czyszczenia. Dzięki nim można dobrać właściwą metodę dopasowaną do konkretnego sprzętu.

Jeśli chodzi o zakłócenia na ekranie telewizora, to mogą one pochodzić z różnych źródeł. Mowa tutaj między innymi o:

  • zaciekach ze spożywanych napojów
  • zabrudzeniu jedzeniem
  • odciskach palców dzieci 
  • zalegającym kurzu
  • zabrudzeniach pochodzących od owadów

Jak widać, wyróżnić można wiele czynników, które doprowadzają do zabrudzenia powierzchni telewizora. Systematyczne usuwanie powstałych zanieczyszczeń nie tylko pozytywnie wpłynie na kondycję sprzętu, ale również sprawi, że oglądanie filmu stanie się prawdziwą przyjemnością.

Jak i czym umyć ekran telewizora? 

Chcąc bezpiecznie i skutecznie umyć ekran telewizora, należy wykorzystać przeznaczone do tego preparaty. W sytuacji, kiedy są one akurat niedostępne, można wykorzystać miękką ściereczkę z mikrofibry dostępną w każdym sklepie ze sprzętem RTV.

W celu wyczyszczenia ekranu wystarczy delikatnie przetrzeć go suchą szmatką z mikrofibry. Jeśli zabrudzenia są szczególnie uporczywe, można zwilżyć ją delikatnie wodą i umyć powierzchnię ekranu. Warto pamiętać o tym, że nie wolno zbyt mocno dociskać ściereczki do czyszczonej powierzchni – wystarczy łagodnie ją polerować przy pomocy delikatnych, okrągłych ruchów.

Doskonałą skuteczność wykazuje również domowy preparat czyszczący wykonany na bazie wody destylowanej i białego octu. Jest to mikstura, która fantastycznie usuwa tłuste plamy i kurz, a jednocześnie jest całkowicie bezpieczna dla odbiornika i z pewnością go nie uszkodzi.

O czym pamiętać przy myciu telewizora?

Wiedząc już, czym umyć ekran telewizora, warto zastanowić się, w jaki sposób wykonać to bezpiecznie. Po odłączeniu odbiornika od prądu bezwzględnie trzeba odczekać, aż jego temperatura spadnie. Poza czyszczeniem ekranu warto skupić się również na trudno dostępnych miejscach na obudowie, w których lubią zalegać różnego rodzaju zanieczyszczenia. Miejsca te można wyczyścić przy pomocy patyczków higienicznych – trzeba jednak zachować dużą ostrożność. Ramy telewizora można przetrzeć miękką szmatką zwilżoną mieszanką wody i płynu do mycia naczyń.

Aby pozbyć się kurzu zgromadzonego na tylnej obudowie sprzętu, warto wykorzystać zakończony miękką szczotką odkurzacz. Oczyszczony fragment dobrze jest na końcu przetrzeć ściereczką z mikrofibry.

Telewizor można uruchomić ponownie dopiero wtedy, kiedy całkowicie wyschnie po zakończonym myciu.

W jakie akcesoria zaopatrzyć się, by umyć ekran telewizora

Aby skutecznie wyczyścić ekran telewizora, warto zaopatrzyć się w potrzebne akcesoria. Niezbędna z pewnością okaże się miękka szmatka z mikrofibry, która doskonale sprawdzi się w czyszczeniu nie tylko samego ekranu, ale również obudowy sprzętu. Przydatny na pewno będzie również specjalny preparat, stworzony z myślą o nowoczesnych telewizorach. Zamiast niego można zdecydować się na nasączone ściereczki do czyszczenia ekranów.

Osoby, które chcą wyczyścić ekran telewizora przy pomocy domowych sposobów, muszą zaopatrzyć się w wodę destylowaną, niewielką ilość letniej wody, a także płyn do mycia naczyń.

Wszystkie wymienione powyżej akcesoria i produkty mogą sprawić, że telewizor będzie prezentował się jak nowy.

Czego unikać przy czyszczeniu telewizora?

Wiedza, czym umyć ekran telewizora, to nie wszystko. Wyczyszczenie delikatnej powłoki ekranu to czynność, którą należy przeprowadzić szczególnie ostrożnie. Aby sprzęt nie uległ zniszczeniu, nie wolno:

  • stosować do polerowania matrycy ręczników papierowych, papieru toaletowego, chusteczek higienicznych, ścierek do kurzu lub gąbek do mycia naczyń – wbrew pozorom, ich powierzchnia jest dość szorstka, toteż może porysować ekran i zniszczyć go na dobre.
  • w celu usunięcia zabrudzeń z ekranu stosować płynów do mycia szyb, a także środków służących do czyszczenia podłóg i mebli – może grozić to uszkodzeniem sprzętu
  • zdrapywać z powierzchni ekranu uporczywych zabrudzeń, które nie chcą ustąpić. W celu ich usunięcia trzeba sięgnąć po specjalistyczne preparaty
  • stosować produktów, które posiadają w swoim składzie amoniak, alkohol, rozpuszczalnik, chlorek metylu bądź też aceton.
  • stosować nadmiernej ilości wody bądź też środka czyszczącego podczas przecierania ekranu. Środek myjący nie może dostać się pod ramkę telewizora. Dlatego też nie należy pryskać nim bezpośrednio po powierzchni ekranu – wystarczy nanieść niewielką ilość na szmatkę i przetrzeć plamy. 

Dodatkowo, przed rozpoczęciem polerowania delikatnej powierzchni ekranu trzeba upewnić się, że na ściereczce z mikrofibry nie osiadły różnego rodzaju drobinki i okruchy, które podczas czyszczenia mogłyby podrapać ekran.

Czyszczenie ekranu telewizora nigdy nie jest prostym zadaniem. Nowoczesne telewizory to bardzo delikatne sprzęty, które łatwo można uszkodzić i zarysować. Właściciele telewizorów, którzy mają wątpliwości odnośnie sposobu ich czyszczenia, mogą poradzić się sprzedawcy w sklepie RTV. Z pewnością chętnie doradzi on, w jaki sposób najlepiej dbać o konkretny model telewizora. Będzie w stanie także zaproponować wysokojakościowy preparat, który wypielęgnuje delikatną matrycę telewizora bez ryzyka jego uszkodzenia.  Odpowiednio dobrana i regularna pielęgnacja telewizora może znacznie wydłużyć jego żywotność i sprawić, że pięknie będzie prezentował się on w każdym wnętrzu, w którym stanie.

(Visited 294 times, 1 visits today)
Close