Szalowanie schodów – jak poprawnie wykonać schody z betonu

Written by 19:46 Schody

Szalowanie schodów – jak poprawnie wykonać schody z betonu?

Schody drewniane, metalowe, kamienne, betonowe z różnymi okładzinami – wybór jest duży, choć funkcje te same. Różny jest czas użytkowania, czyli trwałość poszczególnych konstrukcji. Kto ceni sobie solidność i możliwość zmiany okładziny powinien wybrać schody betonowe. Ich funkcjonalność i wytrzymałość kształtuje się już na etapie budowania drewnianej konstrukcji przed wylaniem betonu – szalowanie schodów rozpoczyna tworzenie przyszłych schodów,  a od jakości tego szalowania zależy jakość całej konstrukcji.

Schody z betonu – od czego zacząć?

Pierwszym krokiem przed wykonaniem schodów jest zapoznanie się z planami budowli. W planie opisane są dokładnie parametry schodów: usytuowanie, układ, wysokość, szerokość, ilość stopni. Projekt budowy zawiera także informacje o rodzaju materiałów, jakie powinny być użyte do budowy schodów – chodzi głównie o beton, który lany będzie w drewniane szalunki.

Zaletą schodów z betonu jest ich solidność i wytrzymałość. Są to konstrukcje oparte na oddzielnych fundamentach i połączone ze stropami. Wielkim plusem jest to, że powstają na etapie prac murarskich, a ich wykończenie możliwe jest do wykonania po położeniu posadzek i zakończeniu wszystkich innych prac wykończeniowych.

Szalowanie schodów – jak zbudować konstrukcję z drewna?

Schody z betonu powinny mieć minimum 80 cm szerokości. Wygodne schody mają metr i więcej szerokości. Na jednym biegu powinno być od trzech do 10 stopni, najlepiej jeśli ich ilość jest nieparzysta. Miedzy barierkami biegów odległość minimalna powinna mieć nie mniej ja 7 cm. Wysokość stopnia powinna mieć około 17 cm, a szerokość (czy też głębokość_ od 25 do 32 centymetrów. Zakładając, że na betonie zostanie zamontowana okładzina przy montowaniu szalunków należy uwzględnić grubość okładziny, aby stopnie nie były zbyt wysokie lub za płytkie.

Szalowanie schodów zaczyna się od budowy bocznych elementów, a następnie do nich montuje się deski wyznaczające stopnie. Montowanie rozpoczyna się od góry. To ważne, aby zacząć od góry i nie chodzić po nieutwardzonych płytach szalunkowych.

Jeśli w projekcie były zbrojenia, to przed wylaniem betony należy je odpowiednio ułożyć. W przypadku remontu, przebudowy, adaptacji wykonanie schodów betonowych zbrojonych powinna poprzedzić ekspertyza wytrzymałościowa – zbrojenie może okazać się zbyt dużym obciążeniem dla konstrukcji schodów.

Betonowanie, czyli wylewanie betonu do szalunków

Kolejną czynnością jest wylanie betonu. Tę czynność rozpoczyna się od dołu i wykonuje całościowo – co znaczy, że nie powinno się wylewać betonu na schody w odstępach czasowych, gdyż nierównomierne wysychanie może być przyczyną pęknięć.

Beton wiąże około 2-3 dni i po tym czasie można ze schodów korzystać, ale na wykończenie poczekać należy jeszcze około 30 dni. Co kilka dni stopnie z betonu należy zwilżać wodą.

Po całkowitym związaniu betonu usuwa się szalunki. Powierzchnię stopni można zeszlifować i przykryć kartonem.

Okładzinę na schody najlepiej wykonać już po wniesieniu mebli i innych ciężkich sprzętów – betonowe schody przykryte kartonem doskonale spełnią swoją funkcję, a opóźnienie w obłożeniu betonowych stopni okładziną sprawi, że ochronimy okładzinę przed zniszczeniem i zabrudzeniem.

Najczęściej spotykanymi okładzinami stosowanymi na schody betonowe są: drewno, ceramika (płytki, kafelki), kamień, lastriko.

(Visited 143 times, 1 visits today)
Close