Written by 09:03 Drzwi i okna

Wygłuszanie drzwi wejściowych – co warto zastosować?

Uciążliwe i rozpraszające hałasy, które docierają z zewnątrz domu lub mieszkania mogą negatywnie wpływać na komfort wszystkich domowników. Dlatego warto znać sprawdzone sposoby na skuteczne wygłuszenie drzwi wejściowych.

Zabieg ten staje się koniecznością, kiedy drzwi wejściowe nadmiernie przepuszczają uciążliwe dźwięki. Osoby, którym zależy na spokoju i ciszy we wnętrzu swoich czterech ścian, powinny sprawdzić, w jaki sposób mogą wykonać akustyczną izolację drzwi wejściowych.

Dlaczego warto zadbać o wygłuszanie drzwi wejściowych?

Wygłuszanie drzwi wejściowych jest bardzo ważne choćby z tego względu, że to właśnie zza nich docierają męczące hałasy, które mogą zakłócić domownikom relaks i odpoczynek. Mowa tutaj o dźwiękach dochodzących z klatki schodowej bądź też podwórka lub ogrodu. Oczywiście, izolacja akustyczna działa również w drugą stronę – tłumi odgłosy dobiegające z mieszkania, takie choćby jak głośna muzyka, płacz dziecka czy też szczekanie psa.

Wbrew pozorom, problem nadmiernego hałasu jest bardzo poważny i może powodować kłopoty ze snem, niepokój i dyskomfort. Dlatego też warto wykonać wygłuszenie drzwi zewnętrznych, dzięki czemu zaczną one w znacznym stopniu ograniczać przenikanie dźwięków.

Dlaczego drzwi wejściowe przepuszczają dźwięki?

Istnieje wiele czynników, które odpowiadają za nieprawidłowe wygłuszenie drzwi wejściowych. Zaliczają się do nich między innymi:

  • zużyte uszczelki drzwiowe – odklejające się bądź też kruszące się uszczelki mogą tworzyć szczeliny, który nadmiernie przepuszczają dźwięki. Dlatego warto na bieżąco kontrolować ich stan i w razie potrzeby – szybko wymienić na nowe. Trzeba zwrócić uwagę na to, że nowe uszczelki powinny wykonane być z silikonu bądź też gumy EPDM. Są to materiały, które charakteryzują się doskonałą trwałością. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w przypadku drzwi wejściowych, które z reguły są dość ciężkie, co może wpływać na szybkie zużycie tworzywa uszczelniającego.
  • uszkodzony próg wejściowy – jest to element, który ściśle powinien przylegać do drzwi. Jeśli posiada uszkodzenia, kruszy się bądź też nie jest stabilny, należy go wymienić. 
  • nieprawidłowy montaż ościeżnicy – jeśli ościeżnica nie jest zamontowana w sposób prawidłowy, tworzy luki pomiędzy drzwiami, a futryną. Niekorzystnie może wpływać to na akustykę. Dodatkowo – potęguje straty ciepła, przekładając się na zwiększone koszty ogrzewania.

Poszukując źródła nadmiernego hałasu w domu, warto sprawdzić stan powyżej wymienionych elementów. Może okazać się, że problemu da się pozbyć szybko i skutecznie.

Sprawdzone sposoby na wygłuszanie drzwi wejściowych

Jeśli okazało się, że drzwi są zamontowane w sposób prawidłowy, a stan uszczelek i progu nie pozostawia nic do życzenia, trzeba poszukiwać innych przyczyn nadmiernych, dobiegających z zewnątrz hałasów. Na szczęście można im zaradzić. 

Oto kilka sprawdzonych metod na wygłuszanie drzwi wejściowych:

  •  tapicerka drzwiowa
  •  mata wygłuszająca
  •  tapeta akustyczna
  •  piankowa izolacja akustyczna

Jak widać, każda z powyższych metod polega na dodaniu do drzwi dodatkowej warstwy izolującej. Pora dowiedzieć się, na czym dokładnie polegają powyższe sposoby.

1. Tapicerka drzwiowa

Jest to jedna z najczęściej stosowanych metod, jeśli chodzi o wygłuszanie drzwi wejściowych. Ogromną zaletą tego sposobu jest nie tylko wysoka skuteczność, ale również wysoce estetyczny wygląd. Gotowe tapicerki do drzwi można kupić w sklepach, bądź też zamówić u tapicera. Najczęściej wykonuje się je z pianki poliuretanowej, która pokryta zostaje skórą naturalną bądź też sztuczną. We wnętrzu tapicerki znajduje się gąbka wygłuszająca, która skutecznie pochłania uciążliwe hałasy. Ogromną zaletą tapicerki drzwiowej jest łatwy i intuicyjny montaż, z którym powinien poradzić sobie każdy. Tapicerki dostępne są w najróżniejszych kolorach, dlatego każdy klient z pewnością będzie w stanie wybrać ten, który pasuje do aranżacji wnętrza.

2. Mata wygłuszająca

Uznaje się, że mata tłumiąca wykazuje równie dużą skuteczność, co tapicerka na drzwi. Maty z reguły mają niewielką grubość i są samoprzylepne – ich montaż jest więc szybki i łatwy. Wykonywane są z materiałów syntetycznych.

Przed montażem maty trzeba pamiętać o tym, by dokładnie oczyścić powierzchnię drzwi i pozbawić ją wszelkich nierówności. Powierzchnia powinna być idealnie gładka, ponieważ jakiekolwiek niedoskonałości mogą negatywnie wpływać na poziom wygłuszenia. Kiedy mata jest już na drzwiach, koniecznie trzeba ją wygładzić oraz dociąć przy pomocy ostrego nożyka tapicerskiego. Izolację dźwiękową można wzmocnić poprzez zabezpieczenie drzwi taśmą neoprenową i paskami z winylu.

3. Tapeta akustyczna

Jeśli chodzi o skuteczne sposoby na wygłuszanie drzwi wejściowych, to doskonale sprawdza się tapeta akustyczna. Wykonuje się ją z włókien poliestrowych, korka bądź też winylu. Charakteryzuje się ona doskonałą dźwiękoszczelnością i łatwym montażem. Jest to rozwiązanie dla osób, które cenią sobie przyjazny, estetyczny i kolorowy design. Tapeta nie tylko umożliwia skuteczne wyciszenie drzwi do mieszkania, ale i całkowitą zmianę ich wyglądu. Jest to rodzaj wygłuszenia, który szczególnie często spotyka się w budynkach użyteczności publicznej.

4. Piankowa izolacja akustyczna

Jest to nowoczesny sposób tłumienia dźwięku. Piankowa izolacja akustyczna przypomina nieco matę tłumiącą, chociaż charakteryzuje się o wiele wyższą skutecznością. Niestety, wykonuje się ją z kauczuku, toteż nie może pochwalić się zbyt estetycznym wyglądem. Dlatego też piankową izolację akustyczną warto uzupełnić o wykończenie w postaci tkaniny obiciowej bądź też fototapety. Zaletą piankowej izolacji akustycznej jest jej niewielka waga i łatwy montaż. Trzeba zadbać o to, by dokładnie przylegała do całej powierzchni drzwi. W tym celu skrzydło należy wcześniej dokładnie oczyścić i wyrównać.

Wygłuszanie drzwi wewnętrznych – jak wygląda? 

Osoby, które zadbały już o wygłuszanie drzwi wejściowych, bardzo często zadają pytanie o metody na wygłuszenie drzwi wewnętrznych. Zdarza się, że hałasy dobiegające z poszczególnych pomieszczeń w domu utrudniają normalne funkcjonowanie reszty domowników. W takiej sytuacji pojawia się potrzeba wygłuszenia drzwi pokojowych. Co ciekawe, także i tutaj sprawdzają się te same metody, co w przypadku drzwi zewnętrznych. Najłatwiejsze z pewnością jest użycie tapety akustycznej, skorzystać można również z pianek i mat wygłuszających. Oczywiście, czasem wystarczająca może okazać się wymiana uszczelek, taśm i progów. 

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na wygłuszanie drzwi wejściowych. Wszystkie prace z reguły można wykonać własnoręcznie, ponieważ nie należą one do najbardziej skomplikowanych. Osoby, dla których wiąże się to ze zbyt dużym zachodem, zawsze mogą rozważyć zakup dźwiękoszczelnych drzwi zewnętrznych które zagwarantują spokój i ciszę w mieszkaniu.

(Visited 392 times, 1 visits today)
Close