Written by 09:00 Łazienka

Zwalczanie rybików cukrowych

Sytuacja, kiedy w domu pojawiają się insekty, dla większości osób jest bardzo dyskomfortowa. Szczególną niechęć wzbudzają rybiki cukrowe, które często pojawiają się w kuchniach i łazienkach. Są to zupełnie nieszkodliwe owady, niemniej jednak – warto zrobić wszystko, by pozbyć się ich z mieszkania. Oto sprawdzone sposoby.

Czym jest rybik cukrowy?

Rybik cukrowy inaczej bywa nazywany srebrzykiem. To niewielki, pozbawiony skrzydeł owad, należący do rodziny szesciogonków. Osiąga długość maksymalnie jednego centymetra. Jego ciało pokryte jest charakterystycznym, srebrnym pancerzem.

Aby zaobserwować rybiki wystarczy zapalić nocą światło w łazience. W tym momencie zaczną one natychmiast uciekać do swoich kryjówek.

Trzeba podkreślić, że rybiki cukrowe w żaden sposób nie są niebezpieczne dla człowieka – nie przenoszą chorób i nie gryzą. Jednak mogą one przyczynić się do powstawania różnego rodzaju zniszczeń, a to z racji tego, że żywią się produktami zawierającymi cukier, a także odpadkami, szczątkami owadów, papierem, a nawet tapetami. Na szczęście rybiki nie posiadają umiejętności wspinania się do wyżej położonych miejsc, dlatego większość życia spędzają w dolnych partiach pomieszczeń.

Pomimo tego że rybiki cukrowe nie wyrządzają większych szkód, mieszkanie z nimi z pewnością nie jest komfortowe. Pozbycie się ich z mieszkania może być bardzo trudne ze względu na to, że średnia długość ich życia to nawet 4 lata, a samica każdorazowo składa nawet 20 jaj.

Dlaczego rybiki cukrowe pojawiają się w domach?

Rybik cukrowy to owad, który przepada za ciepłem i wilgocią. Dlatego też najczęściej pojawia się w domowych kuchniach i łazienkach. W nocy żeruje, natomiast dni spędza ukryty w odpływach i rurach.

Wśród wielu osób panuje błędne przekonanie, że rybik cukrowy pojawi się wszędzie tam, gdzie panuje brud. Tymczasem, wbrew pozorom, owad ten może także zasiedlić nowe budownictwo – wystarczy, że łazienka odcięta jest od dostępu świeżego powietrza. Nawet taki drobiazg, jak mokry ręcznik rzucony w rogu łazienki, może przyczynić się do pojawienia się niechcianych lokatorów.

Rybik cukrowy – jak go zwalczać? 

Warto znać sprawdzone sposoby na to, jak walczyć z rybikami cukrowymi. Chociażby dlatego, że tak naprawdę żadne miejsce nie jest przed nimi bezpieczne. Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych sposobów, które pozwolą pozbyć się niechcianych lokatorów. Jeśli ich ilość niebezpiecznie wzrosła, lepiej zdać się na usługi specjalistów, którzy poradzą sobie z nimi szybko i skutecznie. Oto sprawdzone sposoby walki z rybikami cukrowymi:

1. Ostre zapachy 

Rybik cukrowy jest owadem, który nie przepada za ostrymi zapachami. Dlatego w łazience można ułożyć kompozycję z cynamonu, rozmarynu, wrotyczu czy też miłorzębu japońskiego. Nieprzyjemny dla insektów zapach sprawi, że poszukają one innego schronienia.

2. Cytryna 

Sok z cytryny działa odstraszająco na rybiki cukrowe, dlatego można posmarować nim miejsca, które te owady szczególnie sobie upodobały. Efekt można wzmocnić przez ułożenie obok lawendowych kulek na mole, za którymi rybiki również nie przepadają.

3. Miodowa pułapka na rybiki 

Z racji tego, że rybiki chętnie żywią się cukrem, można sporządzić bardzo prostą pułapkę. Wystarczy wziąć tekturę i nasmarować ją miodem, a następnie pozostawić na noc w pomieszczeniu zasiedlonym przez rybiki. Miód uniemożliwi im ucieczkę, a pułapkę rano należy spalić bądź też zalać wrzątkiem.

4. Trutka na rybiki 

Osoby, które chcą wypróbować nieco bardziej drastyczne rozwiązania, mogą zdecydować się na samodzielne sporządzenie trutki na rybiki. Wystarczy wymieszać kwas borowy z cukrem pudrem. Jest to sposób polecany w mieszkaniach, w których nie ma dzieci i zwierząt domowych – boraks jest silnie trujący. W roli trutki doskonale sprawdza się również proszek na mrówki.

Co zrobić, by rybik cukrowy się nie pojawił?

Nawet najlepsze domowe sposoby na rybiki cukrowe na niewiele się zdadzą, jeśli w mieszkaniu będą panować sprzyjające dla nich warunki.

1. Gruntowne porządki to podstawa

Aby walka z rybikiem cukrowym przy zastosowaniu domowych metod była skuteczna, należy zadbać o czystość. Łazienkę i kuchnię trzeba gruntownie wysprzątać, pozbywając się pleśni, brudu, zabrudzeń oraz resztek żywności. Rybiki mogą przetrwać bez pokarmu przez wiele miesięcy, dlatego sprzątanie trzeba przeprowadzić z największą starannością.

Wszystkie produkty żywnościowe w kuchni trzeba przechowywać w szczelnych opakowaniach, a także zadbać o systematyczne sprzątanie po każdym przygotowywaniu posiłku. Na blacie i podłodze nie powinny zalegać okruchy i inne zabrudzenia.

2. Drobne prace naprawcze

Trzeba mieć świadomość tego, że dziurawe rury, odpadające tapety, nieszczelne odpływy to coś, co gwarantuje rybikom bardzo komfortowe warunki do życia. Dlatego na początku walki z tymi insektami trzeba zadbać o wykonanie drobnych prac naprawczych. Powinno wystarczyć uszczelnienie rur i odpływów, dokładne doklejenie tapet i wypełnienie szpachlą ubytków w podłogach i ścianach.

3. Obniżenie temperatury i wilgotności

Rybiki najlepiej czują się w ciepłych i wilgotnych pomieszczeniach. Pozbyć się ich można, dbając o prawidłową wentylację wnętrz. W ten sposób nie tylko można pozbyć się insektów, ale również zapewnić sobie w mieszkaniu przyjazny mikroklimat.

Aby zmusić rybiki do wyprowadzki, trzeba regularnie wietrzyć łazienkę i kuchnię, a także zainwestować w wysokiej jakości pochłaniacz wilgoci.

Dobrze zadbać także o nieco niższą temperaturę w pomieszczeniach. W chłodniejsze dni wystarczy uchylić okno, by we wnętrzach stało się znacznie chłodniej. Latem trzeba pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczeń i niedopuszczanie do powstawania nadmiernej wilgotności. 

4. Adopcja kota

Jeśli chodzi o naturalnych wrogów rybików, to są nimi pająki i szczypawki – jednak ich obecność z pewnością nie jest w domu pożądana. Sprzymierzeńcem w walce z insektami może okazać się kot domowy, który chętnie tropi owady poruszające się po podłodze. Będzie traktował je jako pewną formę rozrywki, skutecznie je unieszkodliwiając. 

Chemiczne preparaty na rybiki cukrowe

Jeśli domowe metody walki z rybnikiem cukrowym nie przynoszą rezultatów, można wykorzystać dostępne na rynku środki do walki z insektami. Przybierają one postać sprejów bądź pułapek, które zwabiają rybiki i skutecznie je unieruchamiają. Dużą ostrożność w stosowaniu tego typu preparatów trzeba zachowywać w przypadku domów, gdzie mieszkają małe dzieci i zwierzęta.

Zwalczanie rybika cukrowego może być długotrwałym i pracochłonnym procesem. Dlatego też najlepiej jest dopilnować profilaktyki i nie dopuścić do pojawienia się insekta w domowych pomieszczeniach. Walkę z uciążliwymi owadami trzeba rozpocząć od razu po zauważeniu ich obecności – im jest ich więcej, tym trudniej się ich pozbyć. Natomiast jeśli warunki panujące w mieszkaniu się nie zmienią, nieproszeni goście z pewnością szybko pojawią się w nim ponownie. 

(Visited 134 times, 1 visits today)
Close