Written by 18:01 Drzewa i krzewy

Kiedy i jak przycinać pigwę?

Pigwowiec jest krzewem, który w polskich ogrodach można spotkać stosunkowo często. Uprawia się go nie tylko dla przepięknych, zachwycających kwiatów, ale również zdrowych i smacznych owoców. Te pojawiają się na gałęziach krzewu dopiero po opadnięciu liści, najczęściej jesienią. Pigwowiec występuje w najróżniejszych odmianach, począwszy od typowo owocodajnych, aż po okazałe krzewy, które sadzi się głównie w celach dekoracyjnych.

Jakie są odmiany pigwowca?

Przed zadaniem pytania o przycinanie pigwy warto dowiedzieć się nieco więcej na temat poszczególnych jej rodzajów. W przydomowych ogrodach najczęściej można spotkać pigwowca wspaniałego. Nieco rzadziej spotykaną odmianą tego krzewu jest pigwowiec japoński, charakteryzujący się mniejszą wysokością oraz unikalnym wyglądem.

Duże ogrody to miejsca doskonałe do sadzenia pigwowca okazałego. Jest to krzew, który wywodzi się z Chin i rośnie nawet do dwóch metrów wysokości. Charakteryzuje się gęstymi gałęziami i dużymi liśćmi o średnicy nawet 10 centymetrów. Na jego gałęziach pojawiają się zachwycające kwiaty, których średnica może dochodzić nawet do 5 centymetrów. Pigwowiec okazały może posiadać kwiaty w kolorach bieli, żółci, różu, a także czerwieni.

Jeśli chodzi o inne gatunki pigwowca, które można spotkać na rynku, to są to:

  • pigwowiec nivalis – jest to odmiana, która może powtarzać swoje kwitnienie i przypomina nieco pigwowca okazałego.
  • pigwowiec Jet trail – jest to bardzo niski gatunek pigwowca o kwiatach niewielkich rozmiarów
  • pigwowiec Red joy – to roślina, która pochodzi z rodziny pigwowców japońskich. Wyróżnia się tym, że praktycznie nie produkuje owoców.
  • pigwowiec toyo nishiki – charakteryzuje się występowaniem różnokolorowych kwiatów na jednym krzewie.
  • pigwowiec Orange trail

Przycinanie pigwy – kiedy to robić?

Każdy ogrodnik musi zdawać sobie sprawę z tego, że przycinanie pigwowca jest jednym z najważniejszych zabiegów, jeśli chodzi o prawidłowy rozwój, obfite kwitnienie, a następnie – owocowanie krzewu. 

Otóż, termin przycinania pigwowca uzależniony jest od jego gatunku. Przykładowo – większość gatunków krzewu należy przyciąć jeszcze przed kwitnieniem, wczesną wiosną. Wyjątkiem jest pigwowiec japoński, który przycina się latem, kiedy krzew przekwitnie.

W jaki sposób przycinać pigwowca?

Jeśli chodzi o przycinanie pigwy, to sposób wykonania tej czynności uzależniony będzie od gatunku rośliny. W Polsce do najbardziej popularnych odmian pigwowca należy pigwowiec wspaniały, chiński i japoński. Z reguły są to niewielkich rozmiarów rośliny charakteryzujące się przepięknym kwiatostanem i jadalnymi owocami.

Przycinanie pigwy zazwyczaj polega na pozbyciu się słabych, dotkniętych chorobami oraz suchych pędów. 

Przycinanie pigwowca japońskiego

Pigwowiec japoński to gatunek, który dopiero latem zawiązuje pąki kwiatowe. Przycinanie pigwy tego rodzaju powinno odbywać się już po jej przekwitnieniu. Wtedy można wykonać cięcie sanitarne i formujące. Warto skupić się na usunięciu pędów, które wrastają do wnętrza krzewu i zmieniają jego pokrój. Bezwzględnie trzeba usunąć również wszystkie gałązki, które są uszkodzone, chore i suche.

Pigwowiec pośredni przycinanie

Przycinając pigwę tego gatunku trzeba wiosną usunąć wszystkie uszkodzone i suche pędy. Pozbyć się warto również tych, które noszą objawy działalności szkodników bądź też rozwijających się chorób. Przycięcia wymagają także gałązki, które kierują się do wnętrza krzewu. Cięcie odmładzające z kolei wykonuje się raz na kilka lat, usuwając z krzewu najstarsze pędy.

Przycinanie pigwy chińskiej

Przystępując do przycinania pigwy chińskiej trzeba pamiętać o tym, że jest to gatunek, który kwitnie na pędach co najmniej dwuletnich. Dlatego też nie wymaga on zbyt drastycznego cięcia. Wiosną wykonuje się tylko cięcie sanitarne, które ogranicza się do usunięcia wszystkich uszkodzonych, zmienionych chorobowo i suchych pędów.

Kiedy zbierać owoce pigwowca?

Przycinanie pigwy wykonuje się, aby pobudzić jej rozwój, co może skutkować obfitymi zbiorami owoców. Te dojrzewają dopiero w końcu października, a więc stosunkowo późno. Zdarza się, że warunki atmosferyczne w danym roku wyjątkowo nie dopisują, toteż owoce późną jesienią wciąż nie są do końca dojrzałe. W takim przypadku, jeśli nie są zbyt poobijane, można zebrać je wcześniej i przechowywać w warunkach pokojowych aż do momentu, kiedy prawidłowo dojrzeją.

Przechowując pigwę trzeba pamiętać o tym, że charakteryzuje się ona dość intensywnym i mocnym zapachem, dlatego warto trzymać ją z dala od innych warzyw i owoców, które mogłyby przejść jej aromatem.

Owoce pigwowca można zbierać od września aż do końca października, jednak trzeba pamiętać o tym, że ich smak łagodnieje dopiero po pierwszych przymrozkach. Wcześniej jest naprawdę ostry i intensywny.

Warto dodać także kilka słów o szczególnych właściwościach owoców pigwowca. Ich kwaśny, dość twardy miąższ wyróżnia się przyjemnym dla nosa jabłkowo – cytrynowym zapachem. Nie wszyscy wiedzą, że zawiera on o wiele więcej witaminy C niż popularna cytryna. Bogaty jest także w pektyny, które wykazują właściwości oczyszczające organizm. Śmiało można więc powiedzieć, że owoce pigwowca są bardzo wartościowe. Pomimo tego, że nie są zbyt smaczne na surowo, można przyrządzić z nich aromatyczne i przepyszne przetwory. Owoce pigwy wzbogacają aromat dżemów z innych owoców i doskonale je zagęszczają. Pokrojone na cienkie plasterki można dodawać je do herbaty, szczególnie w porze zimowej.

W jaki sposób uprawiać pigwowca?

Wielu ogrodników chcących zapewnić pigwowcom optymalne warunki do rozwoju zastanawia się, w jaki sposób je uprawiać. Otóż, pigwowiec jest rośliną, która nie ma ściśle określonych wymagań glebowych i doskonale poradzi sobie w  praktycznie każdych warunkach. Oczywiście, im bardziej żyzna gleba, tym lepiej rozwija się krzew.

Pigwowiec szczególnie upodobał sobie stanowiska półcieniste bądź też nasłonecznione. Rośliny te preferują miejsca osłonięte od wiatru, ale bez problemu poradzą sobie w nieco gorszych warunkach.

Latem trzeba wziąć pod uwagę, że korzenie pigwowca są dość słabo rozwinięte, dlatego warto często je podlewać, aby zagwarantować roślinie warunki do wzrostu i owocowania. Pigwa to roślina, która jest odporna na mróz, toteż nie trzeba jej okrywać na zimę.

Regularne przycinanie pigwy to nie wszystko – aby roślina lepiej się rozwijała, warto co najmniej raz w roku zasilić ją kompostem – najlepiej w porze wiosennej.

Co ciekawe, pigwa jest rośliną, którą często można spotkać w miejskich nasadzeniach. Wszystko dlatego, że nie przeszkadzają jej zanieczyszczenia powietrza.

Przycinanie pigwy to zadanie, z którym poradzi sobie każdy, nawet najmniej doświadczony ogrodnik. Roślina ta ogólnie polecana jest dla mało wprawionych osób, a to ze względu na niewielkie wymagania. Wystarczy dbać o jej regularne nawadnianie, by odwdzięczyła się pięknymi kwiatami i smacznymi owocami. 

(Visited 1 597 times, 1 visits today)
Close